هر چه اطلاعات بیشتری درباره باکتری های روده بدست می آوریم، بیشتر به این نکته پی می بریم که چگونه این باکتری ها بر هر جنبه از زندگی ما اثر می گذارند؛ نه تنها تندرستی و سلامت فیزیکی، بلکه افکار و احساسات ما نیز از این باکتری ها تاثیر می پذیرند.

   

  با سلام حضور همکاران گرامی

  چندبار جهت سوال در دفتر کارش مزاحم شده بودم, هربار با روی گشاده و خلق خوش با من برخورد می کرد , حتی استقبال می کرد. روی میزش تکست بوک های بزرگ, چندتا دیکشنری و تعدادی مجله دیده بودم. یکی از مجلات نظرم را جلب کرد, یک بار خواهش کردم می تونم مجله را تورقی بکنم , پذیرفت ,گفتند انگلیسی ات چطوره گفتم بد نیست. مقاله ای از همان مجله را انتخاب کرد وگفت بخوان ببینم چه می گوید- چون این برخورد خاطره انگیز است جزییات اش را به خاطر دارم- مقاله درمورد این نکته بود که آیا در شوک سپتیک استرویید بدهیم یا ندهیم. این قضیه مربوط به ۴۲سال پیش است؛ سال ۱۳۵۲. سریع خواندم وترجمه کردم. خیلی خوشحال شد وگفت خوبه خیلی خوبه. من توصیه می کنم این مجله را برای همه عمر بخوانی. سپس شرحی راجع به مجلات داد. lancet, jama  و bmj   ، مجلات تخصصی و زیر شاخه های آنها. فرمودند اما نیوانگلند یک چیز دیگر است. پرسیدم استاد اشکال ندارد از همین زمان دانشجویی به خواندن مجلات پزشکی بیفتم. مانع درس های اصلی ام نمی شود؟ فرمودند خیر. اتفاقا برات خیلی ضروریه چون دیدت را وسیع تر می کند. جهان بینی ات غنی تر می شود و در کارت خبره تر می شوی. اصلا طب دنیای آینده , طب جورنال ها خواهد بود. ایشان این مطلب را زمانی گفتند که تا جایی که من می دانستم و اطلاع داشتم فقط یک مجله ماهانه یا دوماهانه و نامنظم منتشر می شد به نام مجله پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران.کسی مجله نمی خواند. قدم اول جزوه بود بعد ترجمه بخش هایی از تکست بوک ها. عمدتا هم هاریسون و سیسیل. واقعا امروزه تعجب می کنم. پیش گویی پیامبرانه این انسان فرهیخته چقدر صایب بوده. حتی همکلاسی های من وقتی می دیدند من با مجلات پزشکی ور می روم با نگاه عاقل اندر سفیه, می گفتند جزوه ها را بچسب و نمره ات را بگیر. باری پاپی استاد شدم و خواهش کردم اگر ممکن است راهنمایی فرماید و مجله را ابونه شوم. با روی باز پذیرفتند دستی به شانه هام زدند و فرمودند دوگونچی همین راه را برو و برای دیگران هم تبلیغ کن. البته درس ها سنگین بود و تا سر بر می گرداندیم ترم به آخر می رسید و امتحانات نفس گیر واقعا فرصتی برای کارهای دیگر نمی گذاشت.

  محققان با بررسی‌های جدید به این نتیجه رسیدند که بهترین زمان برای خواب چه زمانی از شبانه‌روز است.

  به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، محققان به این نتیجه رسیدند که 30 دقیقه خواب در ساعت 3 بعد ازظهر باعث بهبود کار مغز می شود و تأثیر مثبتی بر تندرستی شخص دارد.

  بر اساس گزارش ایندیپندنت، به گفته متخصصان بخش عالی پزشکی «کک» در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، تقریبا 3 ساعت بعد از 12 ظهر روند نوسانات دوره‌ای در شدت فرآیندهای بیولوژیکی افت می‌کند.

  سلامت نیوز:«آفْت» یک بیماری شایع در دهان است؛ در این مطلب راهکارهای متنوع ساده‌ای برای درمان آفت توضیح داده شده است.

  به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم،«آفْت» یا قلاع (aphthous ulcer) یک بیماری شایع در دهان است که ضایعات دردناک نکروتیک در مخاط دهان، زبان و لثه دیده می‌شود و علت آن ناشناخته است اما ممکن است خودایمنی باشد.

  مشكلات شهرستاني ها د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر تهيه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارو

  كوچ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارويي بیماران به پايتخت/ بيماران سرگرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ان د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اروخانه ها

   سلامت نیوز: اين روزها اگربه برخي د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اروخانه هاي شهر تهران پا بگذاريد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، بيماران و همراهان بيمار را خواهيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌يد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ كه روی صند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌لی‌های د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اروخانه نشسته‌اند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تا نوبت‌شان برسد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اروی خود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ را د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریافت کنند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. افراد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي كه تقريبا به طور ثابت، مشتري د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اروخانه‌هاي شهر هستند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و عمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه آنها نيز از شهرستان هاي د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ور، براي د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ريافت د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارو به تهران آمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه اند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اروهايي كه مشخص نيست د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اروخانه موجود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باشد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ يا نه اما هربار متقاضيان را از راه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ور و نزد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌يك به تهران كشاند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه تا به نوعي با كوچ موقت به پايتخت، د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نبال تهيه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارو باشند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. از هزينه‌هاي بالاي آمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ گرفته تا اسكان و ... همگي از مشكلاتي است كه مرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌م براي تهيه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارو از تهران با آن د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ست و پنجه نرم مي كنند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. عد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه اي نيز كه از اين رفت و آمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها براي تهيه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارو خسته شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه اند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، لاجرم زند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گي خود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ را از شهرستان به تهران كوچ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه تا صرفا براي تهيه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارو، شهرنشين پايتخت شوند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. گشتي د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اروخانه‌هاي تهران و به خصوص آنها كه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اروهاي خاص و گران قيمت را عرضه مي‌كنند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، گوياي شمار بالای متقاضيان د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارويي است كه از شهرستان به تهران آمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه و گلايه بسيار از نبود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارو د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر شهر و شهرستان محل زند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گي شان د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

  پوست و مراقبت‌های بهداشتی همواره از سوی جامعه ایرانی مورد غفلت قرار گرفته است. از گذشته‌های دور که جذام و کچلی از بیماری‌های شایع در شهرها و ولایت‌های مختلف ایران بود تا به امروز که سرطان پوست، سالک، اگزما و زخم‌های پوستی ناشی از دیابت جای آن بیماری‌ها را گرفته، مردم ایران کمتر به پوست و بیماری‌های آن اهمیت داده‌اند.
  سلامت نیوز: سرطان پوست شایع‌ترین سرطان در کشور

   

  عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی گفت: نتایج نهایی کارشناسی شده تعرفه‌های پزشکی 95 قبل از پایان امسال مشخص و پس از تصویب در صحن شورایعالی به عنوان موضع رسمی

  شورایعالی نظام پزشکی درباره تعرفه‌ها اعلام می‌شود

   به گزارش سلامت نیوز به نقل از سازمان نظام پزشکی، نوید ناصری درباره اقدامات انجام شده برای تعرفه های سال 95 افزود: موضوع تعرفه گذاری خدمات پزشکی سال ٩٥ در برنامه کاری کمیسیون تعرفه های شورایعالی قرار داشته و جلساتی هم در این زمینه برگزار شده است اما هنوز در داخل به نتیجه نهایی نرسیده است.

  وی با اشاره به اینکه درجلسه شورایعالی آبان ماه امسال، گزارشی مبسوط از نتایج حاصل از جلسات کمیسیون تعرفه ارائه شد، اظهار کرد: علاوه بر تعیین ارزش واقعی خدمات تشخیصی و درمانی پزشکی و پیراپزشکی مشمول قانون نظام پزشکی بر استفاده از پتانسیل تمامی مراجع ذیربط و صاحب نظر از جمله انجمن های علمی، تخصصی و پزشکی و سازمان های نظام پزشکی سراسر کشور و بررسی نظرات سازمان های بیمه گر نیز تاکید شد.

  سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان در خانم هاست که با سطح بالای استروژن در خون ارتباط دارد. تمرینات ورزشی تولید استروژن را کاهش می دهند و به همین دلیل تاثیر مهمی در پیشگیری از این بیماری دارد.

  به گزارش قدس آنلاین؛ بهترین روش تشخیص سرطان پستان بررسی توسط خانم ها در هر ماه و انجام سالانه ماموگرافی پس از چهل سالگی است که در صورت زمینه خانوادگی باید زودتر صورت گیرد چرا که تشخیص زود هنگام بیماری شانس درمان را بسیار افزایش می دهد.

  با این حال، متخصصان ثابت کرده اند که بعضی از خوراکی ها و عادات زندگی می تواند زمینه بروز این بیماری را کاهش دهد.

  بیماری های فصل زمستان تنها به گلو درد، آنفلوآنزا و سرماخوردگی محدود نمی شود. دسته دیگری از بیماری ها هم هستند که در آب و هوای سرد سیر وخیم شدن دارند و باید در برابر آنها از خود مراقبت کرد.

  به گزارش آوای سلامت ،صرفه نظر از گلودرد، و سرماخوردگی و آنفلوآنزا، آسم از جمله بیماری های شایع و عود کننده در فصل سرما است.

  افراد مبتلا به این بیماری شاید ناچار باشند در بیشتر روزهای سرد در خانه بمانند بخصوص زماین که باد می وزد. پوشاندن دهان و بینی، مصرف به موقع داروها و به همراه داشتن اسپری راه نجات بیماران از عود بیماری است.

  متخصصان خواب می گویند شیوه زندگی سالم و متعادل تنها به رعایت رژیم غذایی و ورزش محدود نیست، میزان، زمان و کیفیت خواب نیز از ارکان مهم در این زمینه به شمار می رود. میزان خواب شبانه ضروری برای بزرگسالان 7 تا 9 ساعت می باشد.

  به گزارش سیمرغ، محققان معتقدند کم خوابی و پرخوابی هر دو خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت را افزایش می دهند. بررسی بیش از 50 هزار نفر در ایالات متحده آمریکا نشان داده است در افرادی که زیاد می خوابند یا از سوی دیگر افرادی که کم می خوابند خطر ابتلا به بیماری های جسمی و روحی از جمله بیماری های عروق کرونر، دیابت، اضطراب و چاقی بیشتر است.

  نبود راهنماهای ملی یکسان، یکی از چالش‌هایی است که رژیم‌درمانی در کشور ما با آن روبرو است. متخصصان تغذیه‌ای که تنها در بخش خصوصی مشغول به فعالیت هستند، گاهی هنوز هم رژیم‌هایی مانند اتکینز، پرچربی، پرپروتئین یا بسیار کم‌کالری را برای بیماران خود تجویز می‌کنند که برای سلامتی آنان تهدیدی جدی به شما می‌رود.

  به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید، رژیم‌هایی که برای کاهش وزن توصیه می‌شوند، به‌طور عمده به 4 گروه رژیم‌های کم‌چربی، کم‌کربوهیدرات، کم‌کالری و بسیار کم‌کالری تقسیم می‌شوند. یک مطالعه نشان می‌دهد که هیچ تفاوتی بین این چهار رژیم عمده وجود ندارد. در این تحقیق فراتحلیل مشاهده‌شده است که تمام این رژیم‌های غذایی، صرف‌نظر از تاکیدی که بر مصرف درشت مغذی‌ها دارند، سبب کاهش وزن یکسان در افراد می‌شوند.

  © ۱۳۹۶ کلیه حقوق برای پزشکان امروز محفوظ است.