لیپولیز،لاغری موضعی

  چاقی معضل دنیای امروز است ؛ مشکلی است که تقریبا گریبانگیر هر قشر و طبقه ای شده است و افراد را بر آن داشته تا به کمک روش های متفاوت ، از انواع رژیم درمانی گرفته تا انواع جراحی های لاغری و بهره گیری از دستگاه های لاغری ، تناسب اندام خود را دوباره بازگردانده و به وزن دلخواهشان برسند . .

   

  يكي از جديدترين شيوه‌ها براي لاغر شدن و كاهش چربي‌هاي زير پوست، روش ليزر ليپوليز است. در اين روش، همان‌طور كه از نامش پيداست، چربي‌ها توسط اشعه ليزر ليپوليز يا به عبارتي به صورت نيمه مايع در مي‌آيد لیزر لیپولیز می باشد که در واقع با داشتن حداقل عوارض به عنوان روشی نوین جایگزین روش های قدیمی تر مانند استفاده از لیپوساکشن شده است.
  موارد استفاده لیزر لیپولیز:
  1- از بین بردن چاقی موضعی مثل شکم، ران، باسن ، پهلوها، بازوها، مچ پاها، زیر چانه و …
  2- قوام دادن به پوست
  3- درمان تعریق بیش از حد ( هیپرهیدروزیس ) ناحیه زیر بغل
  4- درمان لیپوما
  - 5 درمان ژنیکوماستی ( بزرگی پستان در آقایان)
  6- درمان بدشکلی های ناشی از پیوند چربی
  - كاهش چين و چروك‌ها و كاهش چروكيدگي‌ و انقباض پوست.

  اگرچه فعالیت بدنی و رژیم غذایی برای از دست دادن وزن و چربی های اضافی مفید می باشد ولی بعضی از رسوبات چربی ممکن است به این تلاش ها پاسخ ندهند در اين روش با استفاده از فيبر نوري به داخل بافت چربي تابانده شده و در اثر تابش نور ليزر، چربي به صورت نيمه مايع درآمده و سپس از بدن خارج مي‌شود اين روش با بي‌حسي موضعي یا حتی بیهوشی عمومی مي‌باشد. مدت عمل بستگي به حجم منطقه بين 1 -3 ساعت طول مي‌كشد. در پوست سوراخ‌هاي 1 -2 ميلي‌متري ايجاد مي‌شود و تحت بي‌حسي موضعي يك فيبر نوري باريك زير پوست وارد مي‌شود. به واسطه استفاده از ليزر ليپوفيز، لايه سطحي و زير پوست به هيچ‌ وجه ناهمواري پيدا نمي‌كند و صاف و يكدست است. ابتدا تحت شرايط استريل موضع مورد نظر كاملاً بي‌حس مي‌شود سپس سوراخ‌هاي كوچك ايجاد شده و ليزر انجام مي‌شود.
  مکانیسم لیپولیز چیست ؟
  • ليپوليز از طریق ۲ مکانیسم عمل می کند اولین مکانیسم این است که از طریق گرمای پروب لیزر ، اقدام به خرد و مایع کردن چربی کرده یا اینکه با ارتعاش ناشی از امواج صوتی (اولتراسونیک) چربی ها را خرد و مایع می کند. در هر ۲ صورت ابتدا با تزریق مایعی با چند قلم دارو ناحیه انجام کار را کم خون و بی حس کرده و سپس اقدام به خرد کردن چربی با لیزر با اولتراسوند می کنیم و سپس چربی های مایع شده را از طریق سوراخ هایی نیم سانتی متری در نقاطی استاندارد از بدن خارج می کنیم.
  • لیپولیز با لیپوساکشن چه تفاوتی دارد ؟
  • فرق اصلی در میزان عوارض پس از عمل است که در لیپولیز به خصوص اگر با اولتراسوند انجام شده باشد اصلا آمبولی چربی دیده نمی شود ، کبودی و میزان خونریزی در لیپولیز بسیار کمتر است که به همین دلیل می توان حجم های بیشتری از چربی را در یک جلسه خارج کرد و میزان درد نیز حدودا یک سوم لیپوساکشن است اما با توجه به استفاده از تکنولوژی در لیپولیز ، هزینه آن کمی بیشتر است و به کمک پزشکان با تجربه میزان ناهمواری و عدم تقارن در هر ۲ روش می تواند اندک باشد. ..

  موارد استفاده لیزر لیپولیز:
  1- از بین بردن چاقی موضعی مثل شکم، ران، باسن ، پهلوها، بازوها، مچ پاها، زیر چانه و …
  2- قوام دادن به پوست
  3- درمان تعریق بیش از حد ( هیپرهیدروزیس ) ناحیه زیر بغل
  4- درمان لیپوما
  - 5 درمان ژنیکوماستی ( بزرگی پستان در آقایان)
  6- درمان بدشکلی های ناشی از پیوند چربی
  - كاهش چين و چروك‌ها و كاهش چروكيدگي‌ و انقباض پوست

  چون مقدار مایع تزریقی به داخل چربی بر اساس وزن فرد و وضعیت سلامتی او برای هر کسی متفاوت است و مقدار چربی خارج شده هم به مقدار مایع تزریق شده بستگی دارد حتی در بهترین شرایط هم نمیتوان در یک جلسه بیشتر از چند لیتر مایع تزریق و چند لیتر چربی خارج کرد. پس در افراد با چربی ضخیم در ناحیه و نواحی متعدد نیازمند ساکشن ممکن است بیش از یک جلسه با فاصله حداقل یکماه نیاز باشد.
  افراد سیگاری بهتر است حداقل یکماه قبل از عمل سیگار را ترک کنند. سیگار کشیدن رگ های خونی را تنگ می کند و جریان خون بافت را کاهش می دهد. در نتیجه روی التیام یافتن زخم اثر منفی می گذارد. آسپرین و داروهای ضد التهابی مثل بروفن و داروهای ضد انعقادی , بعضی مواد غذایی مثل سیر و انگور می توانند زمان انعقاد خون را افزایش و باعث افزایش خونریزی شوند، بنابراین حداقل از ده روز قبل از عمل نباید از آن ها استفاده شود.

  مزيت‌های لیزر لیپولیز:
  بعد از انجام عمل جاي بخيه و جراحي روي پوست ديده نمي‌شود. بسيار سريع انجام مي‌شود و ايمني بالايي دارد. فرد درد كمتري را تحمل مي‌كند. بافت‌هاي چربي بدن شكل هموارتر و بهتري پيدا مي‌كند و پوست، شل نمي‌شود.

  © ۱۳۹۶ کلیه حقوق برای پزشکان امروز محفوظ است.