لیزر موهای زاید

  لیزر موهای زاید

  لیزر آخرين و جديدترين راه براي درمان موهاي زايد است. سال‌هاست كه از ليزر براي رفع موهاي زايد استفاده مي‌شود و اين كار مورد تاييد سازمان غذا و داروي آمريكا هم قرار گرفته است. در مدتی كه از معرفی لیزرها براي درمان موهای زائد گذشته است ثابت شده برای درمان نواحی وسيع پوشیده از مو هیچ روشی بهتر از لیزر نیست.

  ليزر، آخرين و جديدترين راه براي درمان موهاي زايد است. سال‌هاست كه از ليزر براي رفع موهاي زايد استفاده مي‌شود و اين كار مورد تاييد سازمان غذا و داروي آمريكا هم قرار گرفته است. در مدتی كه از معرفی لیزرها براي درمان موهای زائد گذشته است ثابت شده برای درمان نواحی وسيع پوشیده از مو هیچ روشی بهتر از لیزر نیست. افزایش روزافزون مخاطبانی که در جستجوی روش‌های بهتر، راحت‌تر، سریع‌تر، با تأثیر بیشتر و غیرتهاجمی‌تر کاهش موهای ناخواسته هستند منجر به گسترش بهره‌گیری از تکنولوژی‌های مختلف از جمله سیستم‌های بر پایه نور هستند. بطوریکه از سال 1996 کاهش موها به کمک این سیستم ها (لیزرها و IPLها) به شدت گسترش یافته است.
  در اين روش با استفاده از ليزر، فوليكول موهاي زايد كاملا تخريب مي‌شودمکانیسم اثر لیزر ، بر بمباران و نابود ساختن رنگدانه یا ملانین موجود در ریشه مو استوار می باشد و امكان رشد موهاي زايد در آن ناحيه خاص از بين مي‌رود. اين درمان در چند مرحله و طي چند هفته انجام مي‌شود .
  10305030_1379671832319963_3084022071030301727_n
  لیزر چیست؟
  لیزر نوری تك رنگ و تك طول موج است. در لیزر موهای زائد عمدتا نور لیزر در رنگدانه ملانینی كه در موها به وفور یافت می شود، جذب شده و سبب تخریب سلولهای سازنده مو میشود و به همین دلیل است كه هرقدر مو ضخیمتر و مشكی تر باشد ،ملانین بیشتری دارد که نور لیزر را بهتر جذب كرده و راحتتر از بین می رود. در عین حال چون ملانین در خود پوست هم وجود دارد هرچه مقدار آن كمتر باشد، یعنی بیمار سفیدتر باشد، انرژی كمتری در پوست جذب شده و احتمال سوختگی ناشی از لیزر مو كمتر می شود.
  تفاوت درمان موهای زائد توسط لیزر با سایر روش ها :
  مو تا حد معینی رشد می نماید و سپس به صورت طبیعی می ریزد و موی جدید توسط فولیکول بوجود می آید . روشهای سنتی رفع موهای زائد تاثیری در از بین بردن فولیکول مو ندارد ، بنابراین استفاده از کرمهای موبر ، اپیلاسیون ، اپی لیدی ، تراشیدن ، بند انداختن یا روشهای دیگر موجب بازگشت موهای ناخواسته به همان تعداد ضخامت و رنگ قبلی می شوند
  چه مراحل و بررسی هایی قبل از انجام لیزر باید صورت بپذیرد؟
  ابتدا در مورد انجام لیزرهای قبلی، دفعات آنها و نتایج آنها صحبت می شود:
  وجود اختلالات هورمونی و علائمی كه به نفع آنها وجود دارد (مثل نامنظمی سيكل قاعدگي، ریزش موی سر، جوشهای مكرر صورت و سابقه نازایی): از آنجا كه اختلالات هورمونی در بسیاری از بیماران پرمو دیده می شود حتما بیمار باید از این جهت بررسی شود و گرنه درمان با لیزر تاثیر نداشته و به درازا خواهد كشید. همه آزمايش هاي هورموني و غير هورموني‌تان را پزشكتان بايد ببيند. اختلالات هورموني شما حتما بايد پيش از درمان با ليزر، تحت بررسي و درمان قرر بگيرد.
  مصرف بعضی داروها كه میتوانند منجر به رویش موهای زائد شوند : كورتونها، هورمونها و مینوكسیدیل این داروها باعث رشد موهای زائد می شوند. در این بیماران لیزر اثر مناسب را نخواهد داشت.
  وجود بعضی بیماریها مثل پسوریازیس، لیكن پلان، ویتلیگو (برص): در این بیماران احتمال پیدایش ضایعات در محل لیزر وجود دارد و هر گونه بيماري پوستي يا غيرپوستي و حساسيت‌هاي احتمالي كه در گذشته داشته‌ايد يا در حال حاضر تحت درمان هستيد، بايد حتما به پزشكتان اطلاع بدهيد.
  سابقه تبخال مكرر: در این بیماران از 24 ساعت قبل تا یك هفته بعد از لیزر باید داروهای ضدتبخال مثل آسایكلوویر استفاده شود.
  سابقه عفونت فعال مثل جوشهای چركی: در صورتی كه بیمار جوش چركی یا هر كانون عفونی دیگری در محل لیزر مو داشته باشد باید تا زمان درمان آن عفونت لیزر به تعویق بيفتد.
  برنزه بودن(tanning): به هر روشی كه فرد باعث برنزه شدن پوست خود شده باشد، اعم از آفتاب گرفتن یا سولاریم، احتمال سوختگی پوست و ایجاد لك به دنبال ليزر بسیار زیاد است. در این بیماران بهتر است درمان تا زمان از بین رفتن رنگ به تعویق بیفتد و در این مدت بیمار از تركیبات ضدلك و ضدآفتاب استفاده كند.
  وجود تاتو یا خال یا كك و مك در محل لیزر: از آنجا كه انجام لیزر مو می تواند باعث كمرنگ شدن این ضایعات شود باید از قبل به بیمار در مورد این مسئله تذكر داد.
  . چه آمادگیهایی برای انجام لیزر باید داشت؟
  .كندن موها با موم و موچين و اپيلاسيون و الكتروليز تا 6 هفته قبل از ليزر و نيز در فواصل جلسات ليزر اكيدا ممنوع است اما تراشيدن موها با تيغ مانعي ندارد. البته از يك هفته پيش از ليزر، تراشيدن موها و استفاده از موم هم ممنوع مي‌شود.
  .از يك ماه پيش از شروع ليزر و نيز در فواصل جلسات ليزر بايد اكيدا از آفتاب پرهيز كنيد و كرم ضد آفتاب بزنيد. استفاده از فراورده‌هاي اتوبرنزه، قبل از شروع ليزر و در فواصل جلسات ليزر ممنوع است.
  .6 روز انجام ليزر، هر گونه آرايش كردن و كرم زدن ممنوع است. منطقه مورد درمان بايد كاملا شسته و تميز باشد.
  یا محدودیت سنی برای انجام لیزر موی زائد وجود دارد ؟
  در واقع هیچ محدودیت سنی برای لیزر ذکر نشده است ؛ ولی توصیه ما شروع لیزر بعد از تکمیل پروسه رشد فرد است
  چه تعداد جلسه برای درمان موهای زائد كافی است؟
  پاسخي قطعی به این سؤال نمی توان داد چون بسته به فرد و محل مورد درمان تعداد جلسات متفاوت است. ولی به طور متوسط8-6 جلسه ضروری است . ولی ممكن است بیشتر یا كمتر طول بكشد و درصورت وجود زمینه اختلالات هورمونی به درازا می كشد.
  فاصله جلسات از هم چقدر است؟
  بسته به محل لیزر دارد و بین 30 تا 45 روز است. بهترین معیار فاصله بین لیزرها، زمانی است كه طول می كشد تا تعداد قابل توجهی از موها در بیاید. انتظاراتش واقع گرایانه بوده و اختلال هورمونی نداشته باشد.
  علائم تأثیر لیزر روی موهای زائد چیست؟
  كاهش تعداد موها
  كاهش سرعت رشد
  نازك شدن موها
  كمرنگ تر شدن موها كه همه اینها منجر به طبیعی تر شدن منظره محل درمان می شود
  چه مراقبتهایی پس از لیزر صورت مي گیرد؟
  ممكن است ورم و قرمزی در محل وجود داشته باشد كه گذاشتن یخ می تواند سبب كاهش آن شود. بیمار باید از آفتاب پرهیز كند .
  باید توجه داشت در بعضی بیماران كه سابقه عوارض لیزر مو وجود دارد یا به عللي احتمال عوارض در آنها بیشتر است، می توان از تست استفاده كرد. در این حال بیمار یك نقطه را لیزر می كند و یك هفته بعد ویزیت می شود كه اگر مشكلی نداشت درمان را شروع می كنیم.
  آیا لیزر موهای زائد عوارض جانبی دارد یا خیر؟
  در شاخه های مختلف پزشکی از لیزر استفاده می شود یقیناً می توان گفت که لیزر تراپی در درمان بیماری های پوست پیشرفت بسیار خوبی داشته است. و محققان ثابت کرده اند که استفاده از لیزر برای ازبین بردن موهای زائد نسبتاً بی خطر می باشد. پالس های لیزر انرژی ثابتی دارند برای همین شانس ایجاد اسکار یا وجود ندارد یا احتمال وجود داشتن آن بسیار کم می باشد.
  در لیزر موهای زائد تغییرات رنگدانه ای در افرادی که تحت درمان با لیزر هستند به خصوص افرادی که پوست تیره تری دارند بیشتر مشاهده می شود. در بعضی موارد خاص بر روی پوست افراد دلمه بسته می شود که این مورد توسط یک نرم کننده ملایم درمان می شود گاهی نیز فرد باید آنتی بیوتیک مصرف کند. بعد از عمل لیزر موهای زائد پوست قرمز و گاهی متورم می شود که این امر عادی می باشد . و پس از 2-3 ساعت رفع می شود و نیاز به درمان خاصی نیز ندارد دراین صورت می توان از مرطوب کننده ها استفاده کرد.
  بیماران درطی فرآیند درمان با لیزر موهای زائد و یا بعد از آن درد را احساس خواهند کرد و این عمل بدون درد نخواهد بود. فرد می تواند برای کاهش این درد از ضد دردهای موضعی استفاده کند فردی که با شدت بالای لیزر درمان می شود پوست او قرمز ومتورم خواهد شد. شدت لیزر موهای زائد به میزان تراکم مو بستگی درد که معمولاً چند ساعتی طول خواهد کشید. شدت های بالای لیزر موهای زائد باعث آسیب به اپیدرم می شود و این آسیب در بیمارانی که پوست برنزه ای دارند شایع تر است. احتمال دارد فردی که سابقه قبلی در ایجاد ضایعات هرپس سمپلکس دارد دچار این نوع ضایعات شود. ایجاد عفونت باکتریال نیز درصورتی که اپیدرم آسیب ببیند وجود دارد.
  آیا موهایی که با لیزر و یا آی پی ال از بین می روند مجددا رشد می کنند؟
  بله . هیچ روشی وجود ندارد که دائما موهای زائد را ازبین ببرد . لیزر و آی پی ال موها را کم پشت می کنند و رشد آن ها را به تعویق می اندازند ولی هیچ وقت کاملاً آن ها را ازبین نمی برند . مثلا یک فرد ممکن است روزانه موهای خود را اصلاح کند ولی با انجام عمل لیزر هر سال این عمل را انجام دهد.
  دستگاه آی پی ال و لیزر مستقیماً با بدن بیمار تماس دارد آیا این مسئله ناراحتی های پوستی برای بیمار ایجاد نمی کند؟
  تماس دستگاه با پوست بیمار بسیار سطحی می باشد. سر دستگاه پس از عمل لیزر یا آی پی ال با ماده ضدعفونی کننده تمیز می شود تا مسئله ای برای بیمار بعدی ایجاد نکند. اگر زخمی روی پوست بیمار وجود نداشته باشد نگرانی وجود نخواهد داشت . ولی اگر زخمی روی پوست باشد مثل زگیل پزشک از بیمار می خواهد که ابتدا زخم را برطرف کند سپس برای عمل لیزر ویا آی پی ال اقدام نماید.
  آیا لیزر موهای زائد در قسمت ناحیه تناسلی مشکلاتی را برای خانم ها ایجاد نمی کند؟
  خیر ، طول موج لیزر فقط چند میلی متر در پوست نفوذ می کند و مشکلی را برای شخص ایجاد نمی کند . 

  © ۱۳۹۶ کلیه حقوق برای پزشکان امروز محفوظ است.