جراحی های زیبایی

  جراحی زیبایی به اعمال جراحی پزشکی می‌گویند که برای زیباسازی یا رفع آسیب‌های ظاهری بخشی از صورت یا بدن انسان انجام می‌شود.

   

  جراحی زیبایی به اعمال جراحی پزشکی می‌گویند که برای زیباسازی یا رفع آسیب‌های ظاهری بخشی از صورت یا بدن انسان انجام می‌شود.
  آگاهانه زیر تیغ جراحی زیبایی بروید:
  جراحی پلاستیک مثل تمام شاخه های دیگر پزشکی فرآیندی کاملا علمی و مبتنی بر دانش و توانمندی های جراح است. خصوصیات جسمی و بدنی بیماران نیز بخش مهم دیگر ماجراست.داشتن انتظارات معقول و بر پایه واقعیت های علمی برای انجام این جراحی ها برای همه بیماران ضروری است و این وظیفه یک جراح با تجربه است که قبل از جراحی تمام موارد را با دقت و حوصله با بیمار و خانواده بیمار در میان گذاشته و تمام احتمالات را بررسی کرده و پاسخ سوالات احتمالی آنها را بیان کند.. !
  رايجترين اعمال جراحي زيبايي عبارتند از:
  ابدومينوپلاستي (جراحي زيبايي شكم).. بلفاروپلاستي (جراحي زيبايي پلك)..رينوپلاستي (جراحيي زيبايي بيني)..ماموپلاستي (جراحي زيبايي سينه ) شامل بزرگ كردن.كوچك كردن.ليفتينگ سينه مي باشد.
  ابدومینوپلاستی:
  ممکن است با یک رژیم سفت و سخت، بالاخره از شر اضافه وزن خلاص شده باشید ولی با پوست اضافه شکم چه می کنید؟ آیا با مشاهده روزانه اندام خود در آینه، اعتماد به نفس خود را از دست داده اید؟ يكي از شايع ترين مراجعات در جراحي هاي زيبايي، بدشكلي ها و نازيبا ییهاي شكم است به قسمي كه برجستگي بيش ازحد نا متعارف شكم، شلي و افتادگي پوست شكم و وجود چين هاي متعدد در پوست شكم هنگام نشستن كه پوشيدن بسياري از لبا سها را غيرممكن ميسازد يا وجود تركهاي فراوان در پوست شکم چنان آزاردهنده است كه بيمار را ترغيب به انجام عمل جراحي ميكند.
  جراحی شکم یا تامی تاک، روشی است برای صاف کردن شکم با برداشتن پوست و چربی اضافی، سفت کردن عضلات دیواره شکم. تامی تاک می تواند ظاهر برآمده شکم را درست کند . حالا دیگر از شر پوست های اضافی خلاص شده و می توانید با دیدن اندام خود در آینه، احساس جوانی و شادابی کرده و از پوشیدن لباس هایی که دوست دارید لذت ببرید.
  موارد انجام جراحی آبدومینوپلاستی کدامند؟
  خانم هایی که بدنبال یک یا چند زایمان دچار شلی پوست تجمع چربی و کاهش تونیسته عضلات جدار شکم و ترکهای پوستی بر روی شکم شده اند.
  افرادی که بدنبال کاهش وزن شدید دچار افتادگی پوست و شلی عضلات جدار شکم شده اند.
  افرادی که دچار چاقی مرضی بوده اند و تحت اعمال جراحی نظير باي پس معده قرار گرفته و دچار کاهش وزن شدید شده ودچار افتادگی و شلی پوست در سرتاسر بدن و از جمله شکم و پهلو ها شده اند.
  کدام بیمار نباید جراحی شود؟
  ۲. فردی که می خواهد لاغر شود، بهتر است اول به وزن مناسب خود برسد، سپس برای جراحی اقدام کند.
  ۱. خانمی که هنوز ممکن است بچه دار شود، بهتر است از ترمیم بدون دوختن عضله (فقط پوست و چربی) استفاده کند یا کلاً جراحی را به بعد از زایمان‌هایش به تعویق بیاندازد.
  آیا عمل جراحی آبدومینوپلاستی مخصوص خانمهااست؟
  خير در اقايان نيز اين جراحي قابل انجام مي باشد..
  قبل از انجام عمل آبدومینوپلاستی ، چه توصیه هایی به بیمار می شود؟
  .1توقف مصرف سیگار 4تا6 هفته قبل از عمل( سیگار می تواند باعث تاخیر در ترمیم زخم و ایجاد نکروز پوستی شود.
  .2قطع مصرف آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون با نظر پزشک معالج.
  .3پرهیز از مصرف تمامی مکمل های غذایی و گیاهی که توسط جراح تائید نمی شوند.
  .4انجام آزمایش های روتین قبل از عمل مانند CBC ، قند خون، اوره، کراتینین ، تست های انعقادی و سایر آزمایش ها طبق نظر جراح.
  5- استفاده از شکم بند به مدت 2 هفته قبل از عمل، توسط بعضی از جراحان توصیه می شود.
  6مصرف داروهایی مانندE ویتامین و اسیدهای چرب امگا-3 و چای سبز باید قطع شود زیرا ممکن است باعث افزایش خطر خونریزی در حین و بعد از عمل شود.د
  آبدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟
  این عمل جراحی، بسته به میزان و محل پوست اضافی و وضعیت عضلات جدار شکم و میزان و محل چربی اضافی ممکن است از یک جراحی کوچک سرپایی به مدت زیر ۲ ساعت، تا یک عمل جراحی وسیع با بیش از ۵ ساعت به طول بیانجامد. علاوه بر وضعیت شکم، توقع بیمار و سلامت عمومی و سابقه کشیدن سیگار می‌تواند در تصمیم گیری نوع عمل جراحی موثر باشد. در هر حالت، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار خواهد گرفت. به علاوه، در موارد مینی آبدومینوپلاستی (عمل زیر ناف) شما ممکن است به فاصله کوتاهی مرخص شوید. لازم است در این صورت یک همراه قابل اطمینان از کلینیک تا خانه و برای یکی، دو شب اول داشته باشید.به وسيله ايجاد برشي در قسمت تحتاني شكم (در حوالي محل معمول برش سزارين( پوست شكم را از عضله زيرين جدا مي سازند. اين آزادسازي تا لبه دنده ها در بالا و درقسمت طرفين تا پهلوها ادامه مي يابد؛ سپس عضلات شل جدار شكم در خط وسط به كمك دوختن با نخ هاي غيرقابل جذب پليسه(چين داده) مي شود و پس از بريدن پوست اضافه و دوختن لبه هاي زخم، عمل پايان مي يابد. معمولا در انتهاي اين عمل يك برش در قسمت تحتاني شكم و برش ديگري در دور ناف ديده مي شود. برخلاف تصور بسياري از بيماران، اين ناف، ناف طبيعي خود بيمار است كه از سوراخ جديدي در پوست خارج شده است. تصمیم در مورد وسعت جراحی در ویزیت های قبل از عمل (حداقل دو ویزیت) با توافق پزشک و بیمار حاصل خواهد شد. کوچکترین، ساده ترین و راحت ترین فرم جراحی مینی آبدومینوپلاستی است که از برش کوچکتری استفاده می‌شود و معمولاً دور ناف برش ندارد. این جراحی که حدود ۲ ساعت طول می‌کشد برای بیمارانی مناسب است که مشکل پوست و چربی اضافی آنها مختص پایین شکم است. در افرادی که سلامت عمومی آنها به دلیل بیماری طبی (مثل مشکلات قلبی و سیگار) به خطر افتاده است و امکان رفع آن فعلاً موجود نیست، گاهی از این روش، با یک نتیجه متوسط می‌توان بهره برد. در آبدومینوپلاستی کامل، برش زیر شکم معمولاً از یک پهلو تا پهلوی دیگر در زیر شکم امتداد می‌یابد. این روش برای فردی است که به حداکثر ترمیم نیاز دارد. جراح در این عمل، پوست و عضلات را جا به جا می‌کند و در مواردی، این جراحی وسیع ممکن است با ساکشن محدود همراه شود. شما در این جراحی، برشی دور ناف خواهید داشت، زیرا لازم است نسوج اطراف ناف آزاد شود. بعد از عمل جراحی، لوله ای برای خروج ترشحات به جا می‌ماند که ممکن است چند روز در محل باقی بماند.
  نکات لازم بعد از عمل :
  : 1- معمولا روز بعد از عمل مرخص می شوید
  2.بازگشت به کار: بعد از 2 تا 4 هفته امكان پذير است.
  3.انجام فعالیت شدید بعد از 4 تا 6 هفته یا بیشتر موكول شود.
  4.بیمار باید به مدت یک تا 2 هفته بعد از عمل، حالت خمیده را هنگام راه رفتن و استراحت رعایت کند.
  5.بستن شکم بند یا پوشیدن گن های مخصوص در تمام مدت شبانه روز (جز. درموارد استحمام) حداقل به مدت 2 ماه. شکم بند باید طوری بسته شود که در قسمت تحتانی ، محل برش و ناحیه عانه را بپوشاند.
  6.بیمار باید به طور منظم راه برود و در حین استراحت هم، پاها را مرتب حرکت دهد.
  7.نوشیدن مقدار فراوان مایعات در طول روز
  8.معمولا بیماران قادرند بعد از 15 روز، فعالیت های حرفه ای خود را شروع کنند. اگر دوختن عضلات شکم انجام شده باشد، بیماران باید به مدت 2تا3 ماه ، از بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت های شدید خودداری کنند واگر دوختن عضلات انجام نشده باشد، بیماران می توانند، اکثر فعالیت های خود را بعد از 3 هفته از سر بگیرند.
  عوارض و مشکلات جانبی آبدومینوپلاستی چیست؟
  بسته به وسعت جراحی، درجاتی از درد و تورم را تجربه خواهید کرد معمولاً درد مینی آبدومینوپلاستی قابل اغماض و درد آبدومینوپلاستی با ترمیم عضله متوسط تا شدید است. احساس درد و حساسیت ممکن است چند هفته و گاهی تا دو سه ماه در موارد جراحی کاملبه طول بیانجامد. همچنین در عمل کامل، خستگی و ضعف عمومی تا مدتی دیده می‌شود. مثل هر جراحی دیگری، خطراتی احتمال بروز دارد که در زمینه مناسب، احتمال بروزشان افزایش نیز می یابد (مثل دیابت، بیماری های قلبی، کبدی، ریوی، یا مصرف سیگار)
  آیا این عمل جایگزینی برای رژیم غذایی مناسب است؟
  مسلماً نه. برای حفظ نتیجه شما باید وزن خود را ثابت نگه دارید و از اضافه وزن بالای ۵ درصد به شدت بپرهیزید.
  آيا بلافاصله پس از سزارين يا زايمان مي توانيم عمل جراحي شكم را انجام دهيم؟
  خير. متاسفانه اين اشتباه شايع در بسياري از بيماران منجر به نارضايتي بيمار از تامي تاك يا MPX ميشود. توصيه مي شود كه جهت تعيين تكليف فرم نهايي شكم و مشخص شدن افتادگي نهايي پوست، شلي عضلات و معين شدن مقدار چربي زيرپوستي حداقل 6 ماه تا يك سال پس از زايمان يا سزارين تامي تاك يا MPX صورت گيرد.
  ميني ابدومينوپلاستي چيست؟
  در بيماراني كه اعم مشكلا تشان از شلي پوست و عضله و تجمع چربي زيرپوستي عمدتا در ناحيه ناف مي باشد از نوعي عمل به نام ميني ابدومينوپلاستي استفاده مي كنيم كه ناف دست نمي خورد و تنها پوست؛ چربي و شلي عضلات زيرناف تصحيح مي شود.
  بلفار و پلاستی پلک ها:
  آیا شما مدتی است که به فکر جراحی زیبایی پلک‌ها افتاده اید و نمی‌دانید چه کنید؟
  جراحی پلاستیک یکی از علل مراجعات روزمره و شایع بیماران به جراحان زیبایی هستند. بیمارانی که از افتادگی پوست پشت پلک فوقانی و ایجاد چین های پوستی در پلک فوقانی شکایت دارند. علت این نارضایتی بیمار ممکن است صرفا جنبه زیبایی باشد یا که بیمار به علت احساس خستگی یا افتادگی پوست روی مژه ها﴿بخصوص در انتهای روز ﴾مختل شدن میدان دیدش مراجعه کرده باشد.
  چشم‌ها، نقطه قوت صورت و نشان‌دهنده بسیاری از خصوصیات شماست و می‌تواند هر نوع حالت روحی اعم از شادی، غم خستگی و طراوت را منعکس کند. با گذر زمان با مسن شدن صورت وبا کاهش بافت های نگهدارنده پوست مانند کلاژن، به همراه نیروی جاذبه زمین، موجب شلی و آویزان شدن پوست پلک‌ها و برجسته شدن کیسه های چربی طراف چشم‌ها می‌شود. بلفاروپلاستی ظاهر پلکهای بالا یا پایین یا هر دو را بهبود می بخشد و موجب ظاهر جوانتر در ناحیه اطراف چشمها شده و باعث می شود شما سرحال تر و هوشیارتر بنظر برسید.پلکهای افتاده موجب پیرتر بنظر رسیدن و حتی اختلال در میدان دید می شوند. بلفاروپلاستی این مشکلات را تصحیح می کند و همچنین پف آلودگی زیر چشم ها را که شما را خسته نشان می دهد رفع می نماید.
  چگونگي عمل:
  عمل جراحی بلفاروپلاستی یا جراحی پلاستیک پلک‌ها شامل دو گروه جراحی است:
  بلفاروپلاستی پلک فوقانی
  بلفاروپلاستی پلک تحتانی
  در عمل بلفار و پلاستی با بی‌حسی موضعی و یک خواب‌آور خفیف انجام می‌شود پلک ها با ایجاد یک برش عرضی در ناحیه چین پلک، پوست اضافی و عضلات زیر پوست برداشته می شود و سپس با بخیه های ظريف بسته شده بطوریکه اسکار عمل جراحی مشهود نخواهد بود. مدت زمان عمل ۵/۱ – ۱ ساعت است. افرادیکه افتادگی پلک یا پف زیر پلک ها را دارند کاندید مناسب این عمل جراحی می باشند. در این عمل پف و افتادگی پلک ها اصلاح می شود. معمولاً جراحي به صورت سرپايي و تحت بی حسی موضعی انجام شده و نيازي به بستري ندارد. این عمل موجب زیبائی و جوانتر شدن صورت بیمار شده و برخلاف اکثر روشهای زیبائی که در ناحیه اطراف چشم صورت می گیرد نتایج زیبائی طولانی تری ایجاد می کند. هرچند بیماران بایستی انتظارات واقع بینانه در مورد این روش جراحی داشته باشند چون این روش تاثیری روی چروک های اطراف چشم ها ، چین بین ابروها، افتادگی ابروها و تیرگی دور چشم ها ندارند.
  بلفاروپلاستی پلک فوقانی:
  امروزه یکی از شایع‌ترین مراجعات به جراحان پلاستیک و زیبایی افرادی هستند که به دلیل پف پشت چشم وزیادی پوست و افتادگی پوست پشت چشم به دنبال راه‌حلی برای زیباتر شدن می‌گردند. بیماران این گروه نیز دو دسته هستند. دسته اول؛ افرادی که جوان‌تر بوده و صرفا به دلیل زیبایی مراجعه می‌کنند و بیشتر تمایل دارند تا پف پشت پلک‌ را اصلاح نموده و فاصله بین چشم و ابروهاشان بیشتر شود و دسته دوم؛ افراد مسنی هستند که به دلیل تحلیل بافت چربی بالای چشم، پوست پلک فوقانی‌ شل و آویزان شده و نمای خسته‌ای به فرد می‌دهد و گاهی حتی شب‌ها به دلیل سنگینی و افتادگی پلک میدان دید کاهش یافته و باعث اختلال در دید بیمار می‌شود. عمل جراحی بلفاروپلاستی پلک فوقانی، توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد که آیا فرد واقعا نیازمند عمل جراحی پلک است و یا به دلیل نزول و افتادگی ابروها و کاهش فاصله چشم و ابرو خستگی چشم و پف پشت چشم بیشتر نمایان می‌شود. تشخیص این نکته و توضیح به موقع آن به بیمار بسیار حائز اهمیت است، چرا که اگر در فردی که به دلیل افتادگی ابروها نیازمند لیفت ابروست، اشتباها عمل جراحی بلفاروپلاستی پلک فوقانی انجام شود نتیجه رضایت‌بخشی حاصل نخواهد شد و فاصله چشم و ابروها از آن چیزی هم که هست کمتر خواهد شد و نگاه فرد خسته‌تر به نظر می‌رسد. از طرفی گاهی در افراد مسن که تحلیل بافت چربی بالای چشم ایجاد شده است ممکن است که حین عمل جراحی بلفاروپلاستی و برداشتن پوست اضافه پلک نیاز به تزریق چربی و یا حتی بوتاکس نیز در اطراف چشم باشد تا نتیجه زیبایی بیشتری حاصل شود. به همین دلیل مهارت جراح در تعیین نوع عمل موردنیاز بسیار اهمیت دارد. عمل جراحی بلفاروپلاستی پلک فوقانی تحت بی‌حسی موضعی و در مطب قابل انجام است و زمان آن بسته به مهارت جراح و مشکل بیمار بین نیم تا یک ساعت خواهد بود. بیمار بلافاصله بعد از عمل می‌تواند فعالیت‌های عادی زندگی را شروع کند. استفاده از کمپرس یخ در ۲۴ ساعت اول باعث کاهش تورم و کبودی می‌شود. پانسمان خاصی روی پلک گذاشته نمی‌شود و نتایج زیبایی عمل به‌طور معمول بعد از یک هفته ظاهر می‌شود.
  بلفاروپلاستی پلک تحتانی:
  بلفاروپلاستی پلک تحتانی یکی از معضلات جراحی پلاستیک است. در گذشته با انجام بلفاروپلاستی پلک تحتانی و برداشتن پوست اضافه پلک تحتانی موارد بسیار زیادی از کشیدگی گوشه چشم به سمت پائین و خارج ایجاد شد. در حال حاضر بلفاروپلاستی پلک تحتانی به هیچ عنوان شامل برداشتن پوست اضافی نخواهد بود و در این عمل جراحی تنها چربی‌های نزول کرده به پایین سر جای خود گذاشته شده و به لبه اربیت (استخوان حدقه چشم) فیکس می‌گردد. در واقع چربی به ظاهر اضافی برداشته نمی شود و فقط سر جای خود قرار می گیرد. در صورتی‌که عمل بلفاروپلاستی پلک تحتانی هم‌زمان با لیفت قسمت میانی صورت انجام شود در آن‌صورت پوست‌های اضافی که در اثر کشیدن پوست به بالا و خارج در زیر پلک تحتانی تجمع می‌کنند برداشته می شود. در این حالت کشیدگی گوشه چشم به سمت پایین ایجاد نخواهد شد. در بسیاری از موارد همزمان با بلفاروپلاستی پلک تحتانی نیاز به تزریق چربی و یا تزریق بوتاکس نیز وجود دارد. در صورتی‌که روش جراحی مناسب اتخاذ شود با یک جراحی مناسب پلک نگاه فرد چندین سال جوان‌تر ار سن واقعی خود خواهد بود و نتایج طبیعی و بسیار مناسبی به همراه خواهد داشت. توجه به این نکته بسیار مهم است که عمل جراحی بلفاروپلاستی تلفیقی از علم و هنر جراح می باشد.
  .اگر هریک از موارد زیر را دارید به پزشک اطلاع دهید
  - بیماری های چشمی مثلا گلوکوم ، خشکی چشم ، بیماری های رتین مثل کندگی رتین
  - بیماری های تیروئید ی مثلا پرکاری تیروئید و یا بیماری گریوز
  - بیماری های قلبی عروقی مثل فشارخون بالا ، دیابت ، بیماری گردش خون.
  آماده سازی جهت عمل:
  قبل از عمل ممکن است از شما خواسته شود:
  - انجام آزمایش خون و یا بررسی وضعیت طبی
  - مصرف داروهای خاص و یا تغییر در مصرف داروهای شما
  - قطع سیگار کشیدن مدتی قبل عمل
  - عدم مصرف آسپرین ، داروهای ضدالتهابی ، داروهای گیاهی ( باعث افزایش خونریزی می شوند )
  مراقبت هاي پس از عمل:
  در پايان جراحي محل برش و بخيه ها با پماد آنتی بیوتیکی آغشته شده و چشم ها با پانسمان برای یک روز پوشانده می شود. نیازی بهبستری شدن نیست. جهت جلوگیری از ایجاد عفونت به بیمار چند روز آنتی بیوتیک خوراکی داده می شود. معمولاً توصيه مي شود كه پس از عمل تا چند روز از كمپرس سرد استفاده شود و بیمار سرش را بالا نگه دارد که این اقدامات به كنترل تورم و كبودي محل عمل كمك زيادي مي كند. معمولاً تورم و كبودي پس از يك هفته به حداكثر مي رسد و ظرف 2 تا 4 هفته برطرف مي گردد. بخيه ها معمولاً 7-5 روز پس از عمل برداشته مي شود. همچنین از انجام فعالیت هایی که نیاز به تحرک زیاد یا خم کردن سر دارد به مدت ۳ الی ۵ روز خودداری کنید.
  آیا بعد از عمل رژیم خاصی باید بگیرم؟
  خیر، بیماران می توانند هر چه می خواهند بخورند. رژیم خود را با مایعات شروع کنید و کم کم غذاهای نرم و جامد بخورید. تا می توانید مایعات بخورید تا پوستتان خشک نشود.
  کی می توانم دوش بگیرم؟
  شما هر زمان که بخواهید می توانید دوش بگیرید و موهای خود را بشوئید. از دوش گرفتن با آب داغ خودداری کنید چون باعث تداوم تورم می شود. دوش های معمولی در هفته اول مطلوبند.
  عوارض عمل جراحي:
  این عمل اگر توسط پزشک مجرب انجام گردد عوارض بخصوصی ندارد، ولی بهر حال درد، تورم، کبودی، عفونت و کشیدگی پلک ها از عوارض احتمالی عمل می باشند. کبودی و تورم معمولاً تا هفته دوم بهبود خواهد یافت. همچنین عوارض گذرایی از دوبینی، تاری دید و خشکی چشم ها ممکن می باشد.

  اکـثر خانم هـا تـمایـل زیادی به تغییر انـدازه و شـکل سينه هايشان دارند. نسبت اندازه پستان به وزن و قد و همچنین سلیقه هر فرد و ظاهری که برای خود می پسندد، نیاز به اقدام درمانی را تعیین می کند.
  آیا پزشک باید درمورد شیوه عمل جراحی برای بیمار توضیح دهد؟
  بله، بعد از مطمئن شدن از سلامت پستان ها، پزشک باید نحوه انجام عمل جراحی و عوارض زودرس و دیررس آن را برای بیمار توضیح دهد. هر اقدام درمانی و عمل جراحی که برای فردی انجام می شود ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد که بیمار حق دارد از تمام آنها آگاه شود و با آگاهی آن را بپذیرد.
  برخی از خانم ها از غیرقرینه بودن پستان هایشان رنج می برند و تمایل به تصحیح دارند، به آنها چه توصیه ای می کنید؟
  در بسیاری از خانم ها اندازه دو پستان دقیقا یکسان نیست اما فقط در برخی از آنها تفاوت اندازه به حدی است که در ظاهر پستان ها مشکل ایجاد می کند و به تصحیح نیاز دارد. در این خانم ها با توجه به اینکه بیمار از اندازه کدام پستان راضی است، برای تصحیح اقدام می شود. مثلا اگر یکی از پستان ها خیلی کوچک باشد، آن را با گذاشتن پروتز بزرگ می کنیم، در موارد دیگر ممکن است یک پستان بزرگ تر و افتاده تر از پستان دیگر باشد و تمایل بیمار به کوچک کردن آن باشد که با عمل جراحی می توان اندازه آن را با سمت مقابل یکسان کرد.
  آیا عمل های جراحی کوچک یا بزرگ کردن پستان تاثیری در ابتلا به سرطان پستان دارد؟ یعنی فرد را مستعد ابتلا به سرطان می کند؟
  خوشبختانه مطالعه های فراوانی در این زمینه انجام شده و تا به حال هیچ رابطه ای بین سرطان پستان و عمل های جراحی زیبایی پستان کشف نشده است. فقط باید تاکید کنم خانم هایی که تحت اعمال جراحی زیبایی قرار می گیرند، مانند هر خانم دیگری ممکن است به سرطان پستان مبتلا شوند یعنی احتمال ابتلای آنها به سرطان پستان مانند بقیه است نه کمتر و نه بیشتر. فقط اگر این خانم ها به سرطان پستان، مبتلا شوند، چنانچه دقت کافی نشود ممکن است بیماری شان دیرتر تشخیص داده شود. چون در ماموگرافی و سونوگرافی ممکن است جای عمل جراحی (عمل کوچک یا بزرگ کردن پستان) با توده ها اشتباه شود و تشخیص را مشکل کند. در این موارد گاهی با انجام ام .آر.آی می توان موارد مشکوک را تشخیص داد.
  كوچك كردن سينه:
  موارد كاربرد اين جراحي:
  سينه هاي بزرگ كه از نظر فرد زيبا نيستند يا سايز ان با اندام وي تناسب ندارد.
  ايجاد درد در شانه . گردن. پشت
  عفونت مكرر در زير و وسط سينه ها
  گوشه گيري به علت خجالت از حضور در اجتماع
  ايجاد شيار و لك روي شانه ها
  اختلال در فعاليت ورزشي
  فرد لباس مناسب پيدا نمي كند
  چه كساني مناسب اين جراحي نمي باشند: تنها با یک مشاوره می توان به جواب این سوال دست یافت. این عمل می تواند برای تمام زنان در تمام سنین مفید باشد، ولی معمولا اگر در زیر سن بلوغ انجام شود ممکن است بعد از جراحی دوباره کمی رشد کند . بعلاوه، بیمارانی که قصد حامله شدن دارند ممکن است حاملگی باعث تغییر مختصر در سایز و شکل سینه ها بعد از زایمان و شیر دهی شود که گاهی نیاز به اصلاح دارد. اگر شما اضافه وزن قابل توجهی دارید، پیشنهاد می شود، ابتدا وزن خود را کاهش دهید.چون هر گونه کاهش وزن قابل توجه بعد از عمل باعث شلی وافتادگی سینه ها خواهد شد. سیگاری ها و افرادی که چاقی مفرط یا بیماری مزمن مثل دیابت دارند را میتوان با روشهای خاصی عمل کرد.ترک سیگار یکماه قبل از عمل اجباری میباشد . کسانی که برداشت درستی از عمل ندارند و انتظارات واقع بینانه ای از عمل ندارند بهتر است جراحی را انجام ندهند.
  بزرگ كردن سينه ها (پروتز سينه ):
  بزرگ كردن سينه جزو شايعترين عملهاي زيبايي مي باشد.در اين عمل پروتز هاي مصنوعي براي افزايش اندازه و بهبود شكل سينه ها مورد استفاده قرار مي گيرد.پروتز يك كيسه به شكل گرد يا قطره اشكي است كه جنس ان سيليكوني است.
  ايا پروتز هاي سيليكوني ايمن و بي خطر هستند؟
  سيليكون به ميزان زيادي در محيط اطراف ما و در برخي مواقع احتمالا در بدن بيشتر مردم وجود دارد.سيليكون به طور گسترده اي در دارو سازي مورد استفاده قرار مي گيرد. هيچ مدرك علمي در مورد ارتباط پروتز هاي سيليكوني با ايجاد بيماري يا سرطان وجود ندارد.
  ايا پس از گذاشتن پروتز قادر به حاملگي و شير دهي مي باشم؟
  بلي.گذاشتن پروتز هيچگونه تاثيري روي حاملگي و شير دهي ندارد.
  افراد مناسب براي اين جراحي چه كساني هستند؟
  تمام زنها در هر سني از اين عمل سود ميبرند اين افراد به 2 دسته تقسيم مي شوند:
  افرادي كه بافت سينه شان به صورت 2 طرفه و يا 1 طرفه رشد كافي نداشته است سينه ها كوچك هستند و فرد از سايز سينه خود راضي نيست.
  افرادي كه پس از زايمان. كاهش وزن شديد. افزايش سن . سينه هاي انها كوچك و شل و افتاده شده است.
  كساني كه عدم تقارن و اختلاف سايز و اختلاف شكل 2 سينه دارند.
  افرادي كه به علت سرطان يكي يا هر دو سينه انها برداشته شده است.
  محل انجام جراحي و روش بيهوشي:
  اين عمل با بيهوشي عمومي و در بيمارستان يا مركز جراحي محدود انجام شده و نياز به 24 ساعت بستري دارد. طول عمل 2 ساعت است.
  مراحل پس از جراحي:
  پس از جراحي بيمار يك سوتين مخصوص را طبق صلاحديد جراح به مدت چند هفته تا چند ماه مي پوشد.تمام بخيه ها جذبي هستند و نياز به برداشتن ندارند.بايستي حركات بازو را محدود كرد.در 2 ماه اول پياده روي ارام مانعي ندارد ولي انجام حركات ورزشي كامل فقط بعد از 2 ماه امكان دارد.
  : روش افزایش حجم پستانها براي بازسازی پستان هائی که افتادگی شدید دارند مناسب نمی و اگر شما بخواهید که همزمان سینه های شما بزرگ تر به نظر برسد و در سطح بالاتری قرار گیرد باید از جراحی بالا كشيدن پستان و گذاشتن همزمان پروتز پستان استفاده نمائید.
  ماستوپگسي يا ليفت سينه:
  ماستوپگسی يك عمل جراحی زیبایی سینه برای درست کردن سایز؛شکل و بالا بردن پستان روی قفسه سینه در زنانی است که حجم پستان نرمال دارند .در این عمل پوست و بافت اضافی پستان برداشته شده و بافت ؛ارئول و نوک پستان به محل بالاتر منتقل میشود.
  امادگي هاي قبل از جراحي سينه:
  معاینه دقیق پستانها و زیر بغل از نظر وجود توده
  انجام ازمایشات لازم
  عدم کشیدن سیگار از یک ماه قبل از عمل و تا دو هفته بعد از عمل جراحی
  از زمان شیردهی باید حداقل شش ماه گذشته باشد وپستان عاری از شیر باشد.

  © ۱۳۹۶ کلیه حقوق برای پزشکان امروز محفوظ است.