Advertisement
             |
04 آذر 1394 ساعت 03:40
dermatology&beauty
تجهیزات پزشکی


English Arabic French German Italian Japanese Russian Spanish Persian

   
 

درد لگنی- pelvic pain  چاپ   ایمیل
Article Index
درد لگنی- pelvic pain
صفحه 2
Active Imageدرد لگنی که در بسیاری از نوشته ها تحت عنوان pelvic pain مورد بحث قرار می گیرد ، چون در اکثریت موارد ، شکم را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و تداخل در رشته های مختلف ( زنان ، جراحی عمومی و ارولوژی ) ایجاد می کند ، بهتر است تحت عنوان دردهای لگنی – شکمی مورد توجه قرار گیرد ، زیرا عوارض این تداخل تخصصی ، مورتالیتی و موربیدیتی را بدون شک افزایش می دهد و مشکلات عدیده ای را برای بیمار ایجاد می کند .
بعنوان مثال بارها مشاهده شده است که بیماری با درد حاد شکمی با تشخیص آپاندیسیت لاپاراتومی و به علت کیست تخمدان ، تخمدان برداری می شود .
یا بیماری با یک سونوگرافی نشان دهنده ی کیست تخمدانی نه چندان قابل توجه با تصور اینکه کیست تخمدان پیچ خورده یا کیست هموراژیک است ،لاپاراتومی یا لاپاراسکپی می شود و چون تخمدان ها را طبیعی می بیند بدون توجه به سایر ارگانها به حال خود رها می شود .
چون بعد از عمل جراحی ، بیمار مسکن قابل توجهی دریافت می کند درد او پوشیده شده و عضو گرفتار ، گرفتار تر می شود .
مشاهده زنده دیگر این است که بیمار در حین درمان ناباروری ، گنادوتروپین دریافت می کند و دچار تحریک بیش از حد تخمدان می شود ، به اورژانس بیمارستان مراجعه می کند ، بیماری که حتی معاینه بالینی برایش خطرناک است ، تحت عمل لاپاراتومی و بر داشتن هر دو تخمدان قرار می گیرد .
لذا قبل از معاینه بیمار در نظر گرفتن گذشته دور و نزدیک وی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این امر میسر نمی گردد مگر شرح حال دقیقی از بیمار گرفته شود .
از طرفی با توجه به این که ارگانهای مختلفی درد شکم و لگن قرار دارند و در موقع ابتلا به بیماری های مختلف ایجاد درد می نمایند ، درد هایی از نظر بالینی مشابه هم ، لذا متخصص زنان و مامایی نباید تصور کند که درد ایجاد شده درد لگن مربوط به تخمدانها ، لوله ها و یا رحم است ، بلکه حتماً باید به سیستم گوارشی ، ادرار ی ودستگاه تولید مثل با هم فکر کند . به خصوص همکاران پزشک عمومی که در اورژانس های بیمارستان ها مشغول فعالیت هستند ، ( و بر کسی پوشیده نیست که خدمات ارزنده ای انجام می دهند ) به این امر توجه چند گانه داشته باشند .
انواع درد از نظر بالینی
درد یا حاد است یا مزمن . درد همچنین می تواند دوره ای cyclie یا non cyclic باشد .
درد حاد یا Acute Pain :
این نوع درد شدیدی است که بطور سریع و ناگهانی ظاهر می شود . مثل انسداد روده یا سوراخ شدن احشاء تو خالی .
اگر بیمار سابقه درد حاد داشته باشد و درد هایش به فواصل نسبتاً منظمی تکرار شوند ، به این درد سیکلیک می گویند . مثل در د عادت ماهیانه ( دیسمنوره) که شایع ترین درد دوره ای در زنان می باشد و به دو دسته دیسمنوره اولیه ( بدون ضایعه اورگانیک ) و دیسمنوره ثانویه که معمولاً با ضایعه اورگانیک همراه است .
دیسمنوره اولیه معمولاً گمراه کننده نیست و خود بیمار ممکن است اظهار کند که هر بار عادت می شود دچار چنین مشکلی می شود .
اما دیسمنوره ثانویه ای که اولین بار ظاهر می شود و سابقه دوره ای ندارد تشخیص را ممکن می کند ، زیرا این درد سالها پس از شروع منارک بروز می کند ؛ بیمار سابقه ذهنی ندارد ؛ با شروع درد به پزشک مراجعه می کند و لزوم دقت در تشخیص و تشخیص افتراقی را مطرح می سازد .
توصیه این است که درد حاد باید زود تشخیص داده شود ، زیرا تأخیر قابل توجه باعث افزایش عوارض و در نهایت مرگ و میر می شود .
درد حاد در بیماریهای زنان
. عوارض حاملگی
- حاملگی نابجا
- سقط ها
. عفونت های حاد
- اندومتریت
- بیماریهای التهابی لگن
- آبسه لوله ای تخمدانی
. اختلال مربوط به ضمایم رحم
- کیست عملکردی خونریزی دهنده تخمدان
- پیچ خوردگی کیست تخمدان
پارگی کیست عملکردی تخمدان
در ضمن درد عود کننده لگنی را نباید از نظر دور داشت . زیرا درد وسط قاعدگی (nittel . schmer8 ) دیسمنوره اولیه و ثانویه درد هایی هستند که در زنان به صورت عود کننده ایجاد مزاحمت می نمایند .
باید توجه داشته باشیم که در تمام موارد فوق الذکر ایجاد کننده درد ، لزومی به جراحی نیست و با درمان انتظاری درد بر طرف خواهد شد .
درد های مربوط به دستگاه گوارش
- گاستروآنتریت
- آپاندیسیت
- انسداد روده
- دیورتیکولیت
- سندرم روده تحریک پذیر
- پرفوراسیون احشاء توخالی
آپاندیسیت حاد
شایعتری علت روده ای درد لگنی حاد در زنان آپاندیسیت و همچنین شایعترین علت جراحی های اورژانس شکمی به شمار می رود . درد آپاندیسیت می تواند شبیه PID باشد . بیماران دچار آپاندیسیت درد شکمی دارند که در اطراف ناف بیشتر است و با تهوع ، استفراغ و بی اشتهایی همراه است .
ممکن است تب و لرز ، استفراغ و عدم دفع گاز و مدفوع رخ دهد . موضوع جالب وقتی است که آپاندیس پشت سکوم قرار گرفته ، دچار التهاب شود و یا بخصوص زمانی که بیمار حامله باشد دیگر با درد تی پیک آپاندیسیت مواجه نیستیم . در مواردی که آپاندیس پشت سکوم قرار دارد وقتی که دچار التهاب می شود درد بالای پوبیس بروز می کند و بیمار دچار تنسموس نیز می باشد .
دیورتیکولیت حاد
دیورتیکولیت حاد حالتی است که در آن التهاب دیورتیکول ( بیرون زندگی دیواره کولون ) رخ می دهد و معمولاً کولون سیگموئید را درگیر می کند . دیورتیکو لیت بطور شایع زنان یائسه را مبتلا می سازد ، ولی می تواند در دهه سوم یا چهارم زندگی نیز بروز نماید .
درد معمولاً در ربع تحتانی چپ شکم است و کمتر از آپاندیسیت دچار سوراخ شدگی می شود .
اتساع شکم همراه با حساسیت در ربع تحتانی چپ وکاهش صداهای روده ای از علائم تشخیصی است و چنانچه پس از سوراخ شدگی ایجاد پرتیونیت نماید صداهای روده ای شنیده نمی شود . تومو گرافی محوری کامپیوتری به تشخیص کمک می کند و یک روده متورم و ادماتو را نشان می دهد که می تواند تشخیص آبسه را رد کند . باریم انما در این بیماران کتراندیکه می باشد .
انسداد روده در زنان
شایع ترین علل انسداد روده در زنان عبارتند از : چسبندگی های پس از عمل ، تشکیل فتق ، بیماریهای التهابی روده و تخمدان .
بروز علائم در انسداد روده
بروز درد کولیکی شکم و به دنبال آن ، اتساع شکم ، استفرغ ، یبوست و عدم دفع گاز و مدفوع . انسداد در قسمت بالا تر روده با استفراغ زود هنگام همراه است و اتساع شکم کمتر است . ولی انسداد کولون با درجات بیشتری از اتساع شکم و عدم دفع گاز و مدفوع تظاهر می کند .
گفتنی است که رادیو گرافی ساده شکم در وضعیت ایستاده به تشخیص کمک می کند .
درد های دستگاه ادراری
سنگ حالب
کولیک حالب در نتیجه افزایش ناگهانی در فشارداخل مجرایی و التهاب همراه با آن بوجود می آید .
عفونت های دستگاه ادراری مثل سیستیت و پیلونفریت نیز با درد همراهند .
درد ناشی از سنگ حالب بطور شاخص شدید و کرامپی است و از زاویه دنده ای – مهره ای به سمت کشاله ران انتشار می یابد . هما چوری اغلب وجود دارد .
پیلونفریت با درد پهلو و درد ناحیه دنده ای – مهره ای همراه است . با وجود این گاهی درد در ناحیه تحتانی شکم بروز می کند . پیلونفریت در دوران حاملگی شایعتر و با درد زایمان زود رس و دکولمان و حتی درد های زایمان در موقع ؟؟؟؟ اشتباه می شود .
درد های مربوط به دستگاه تولید مثل
حاملگی نابجا
لانه گزینی جنینی در لوله های فالوپ ، با اتساع لوله ها ایجاد درد می کند . اگر پارگی لوله رخ دهد درد موضعی شکم بطور موقتی از بین می رود و با ریزش خون به داخل صفاق درد منتشر شکمی و لگنی ایجاد می شود .
قطع قاعدگی کوتاه مدت ، خونریزی یا لک بینی و درد از علایم مثبت حاملگی خارج از رحم است . اندازه گیری BhcG و سونو گرافی واژینال به تشخیص کمک می کند . مسئله دیگر حایز اهمیت در تشخیص حاملگی خارج از رحم مد نظر داشتن آن است .
پارگی کیست تخمدان
کیست های عملکردی ( فولیکول و جسم زرد ) شایعترین کیست های تخمدانی هستند که به آسانی پاره می شوند و باریزش خون به داخل حفره لگن و شکم ایجاد درد شدید می کنند .
متیل اشمرز
پارگی فولیکول در زمان تخمک گذاری و ریزش مایع در داخل لگن می تواند ایجاد درد کند .
پیچ خوردگی ضمایم رحمی
پیچ خوردگی پایه عروقی تخمدان لوله های فالوپ و... ، منجر به ایسکمی و سبب درد حاد لگنی می شود . اگر پیچ خوردگی کامل باشد درد ثابت و مداوم است ناکامل باشد و بر طرف شود درد هم از بین می رود .
در بیمارانی که درمان انتظاری برایشان در نظر گرفته می شود ، اگر دردشان برطرف شد چه بساکه تورسیون یا پیچ خوردگی ناکامل ضمایم رحمی دارند . در معاینه این بیماران مشخص شد که شکم بسیار حساسی دارند و در هر دو ربع تحتانی شکم حساسیت موضعی و یا منتشر شکمی دیده می شود .
درمان پیچ خوردگی ضمایم رحمی
پیچ خوردگی ضمایم رحمی باید از طریق جراحی درمان شود . اگر بافت درگیر دچار آنفارکتوس نشده باشد ، باید پیچش را برطرف کرده و در صورت لزوم سیستکتومی انجام داد .
اگر نکروز اتفاق افتاده باشد ، در گذشته گفته می شد که باید اووفورکتومی انجام داد . ولی امروزه شواهدی وجود دارد که نشان می دهد حتی در صورت نکروتیک به نظر رسیدن تخمدان ، با زنده نگه داشتن ضمایم رحمی می توان فعالیت هورمونی و تولید مثلی تخمدان را حفظ کرد .
سالپنکو اوو فاریت حاد
PID گونوکوکی با بروز درد حاد لگنی ، تب ، ترشح چرکی از واژن گاهی با تهوع و استفراغ همراه است . درد اغلب با خونریزی عادت ماهیانه ( مناسب ترین زمان دسترسی آسان پاتوژنها به قسمت فوقانی دستگاه تناسلی ) همراه می باشد . سالپنکو اوو فاریت حادبا سندرم روده تحریک پذیر قابل اشتباه است .
آبسه لوله ای – تخمدانی
آبسه های لوله ای تخمدانی عارضه سانپژیت حاد بوده و معمولاً دو طرفه هستند ، اما به صورت یک طرفه نیز دیده می شوند . علائم آن شبیه سانپژیت حاد است . در معاینه واژینال به صورت توده ای در آدفکس ها یا در کولدوساک لمس می شوند . سونوگرافی می تواند به تشخیص کمک کند .
لیومیوم رحمی
میوم ها تومور های عضلات صاف رحم هستند . دز گذشته دیسمنوره و درد هنگام مقاربت را به میوم نسبت می دادند . ولی امروزه اعتقاد بر این است میوم ها می تواند درد در موقع مقاربت ایجاد نمایند . ولی اگر میوم پایه دار ، دچار پیچ خوردگی شود و یا دژنراسیون پیدا کند ، می تواند ایجاد درد حاد نماید . سونوگرافی جهت تشخیص میوم مورد استفاده قرار می گیرد .
اندومتریوز
بیمارانی که اندومتریوز دارند ، اغلب دچار دیسمنوره ثانویه ، دیسپارونی و دفع دردناک مدفوعی هستند . این زنان اغلب سابقه ناباروری و لک بینی یا خونریزی در فاز لوتئال دارند .
سندرم بقایای تخمدان و سندرم تخمدان باقیمانده
سندرم بقایای تخمدان عبا رت است از : باقی ماندن بافت قشری تخمدان در محل خود ( پس از جداسازی دشوار این بافت در حین انجام اووفورکتومی )
و محصور شدن در چسبندگی ها که سبب کیست دردناک نماید .
اووفورکتومی از طریق لاپاراسکپی به همراه جداسازی دشوار یک عامل خطر بسیار قوی می باشد
سندرم تخمدان باقیمانده عبارت است از : باقی گذاشتن یک یا هر دو تخمدان پس ازهیسترکتومی ؟
اگر چسبندگی ایجاد شود و تخمدان باقیمانده را در بر گیرد اتساع روده ای تخمدان می تواند باعث درد شده و در برخی موارد یک توده حساس ایجاد کند . درمان مقدماتی این بیماران دانازول ، پروژستین های با دوز بالا یا قرص های ضد بارداری می باشد درمان با آگو نیست های GnRlt منجر به تسکین درد بیماران می شود .
لاپاراسکپی معمولاً برای تشخیص بی نتیجه است . زیرا توده تخمدانی ممکن است از نظر دور بماند . لاپاراتومی برای درمان این سندرم ضروری می باشد . عمل جراحی ، سخت و طاقت فرسا خواهد بود و اغلب منجر به سیستوتومی انتروتومی ، انسداد روده کوچک ( پس از عمل ) خواهد شد که تشکیل هماتوم را بطور غیر عمدی در پی خواهد داشت .
عده ای تجویز کلومیفن 10-7 روز قبل از عمل را جهت مشخص شدن بافت تخمدانی توصیه می کنند . سایر اختلالاتی که ایجاد درد لگنی – شکمی می کنند عبارتند از :
- پورفیری حاد
- ترمبوفلبیت لگنی
- انوریسم
- آنژین شکمی
کلیه بیماریهایی که تا اندازه ای معرفی شدند نیاز به جراحی فوری ندارند . لذا می توان با گرفتن شرح حال ، معاینه دقیق و در صورت مشکوک بودن از مشاوره همکاران دیگر به تشخیص واقعی نزدیک تر شد .
تا بیماران از آسیب های ناخواسته در امان بمانند .
دکتر نادر اسماعیل پور
متخصص زنان و زایمان
منبع کتاب نواک ، ویراست چهاردهم ، سال 2007
 

نوشتن نظر
نام:
ايميل:
نظر:

كد:* Code


بيننده: 20915

نظرات (20)
1. 24 فروردين 1389,ساعت 10:35:01
سلام .من 7 سال است اين دردها را به نحوي دارم.هر آزمايشي هم گفتن (نظير اسكن شكم ولگن-سونو داخلي و از روي شكم -كولونوسكپي ......) انجام دادم .روزبروز ناحيه درد وسيعتر مي شود بخصوص زمان پريود. زير نظر چند متخصص هم هستم و همه مي گويند سالمي ! لطفا پاسخ را به ايميل ارسال نماييد.با تشكر
نوشته شده توسط كمك فوري (مهمان)
2. 14 مرداد 1389,ساعت 21:05:13
سلام.من حدود 1 ماه قبل درد شدید در ناحیه شکم داشتم در سونوگرافی که انجام دادم مشخص شد که در تخمدان راست یک عدد کیست در ابعاد 40*32 ودر تخمدان چپ یک عدد کیست هموراژیک به قطر 20 میلیمتر دارم ولی در سونو بعدی مشخص شد که کیست تخمدان راست به قطر 32 میلیمتر موجود ولی کیست هموراژیک طرف چپ از بین رفته . ولی با وجود از بین رفتن کیست طرف چپ و گذشت تقریبا 20 روز درد شدید در لگن و ران طرف چپ دارم لطفا راهنمایی بفرمایید . با تشکر
نوشته شده توسط مریم (مهمان)
3. 04 مهر 1389,ساعت 03:30:53
سلام 
من در حال حاضریک شکلات کیست در تخمدان راستم به اندازه 3 سنانتی متروذ و متاسفانه ایران نیستم ساکن ارمنستان هستم و اینجا امکان درمان چون دانشجو هستم ندارم و قتی به سمت راست دراز میکشم و راه میروم درد دارم و 1 ماه قبل بر اثر درد و استفراغ شدید که با صفرای تیره همراه بود با سونو گرافی به مشکلم ÷ی بردم میخوستم بدونم راهی جز جراحی نیست و انکه میتونم تا بهمن صبر کنم و امبول میتونه درمانم کنه من شنیدم گیائخواری کمک میکنه و چقدر احتمال پارگی وجود د اره و یا ریسک وجود داره ؟البته یک دامینینت 2 سانتی سمت راست هم دارم ممنون میشم راهنمایی کنید
نوشته شده توسط This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it (مهمان)
4. 23 آبان 1389,ساعت 15:54:01
سلام من و همسرم 27 سال سن داریم و 4 سال است که ازدواج کردیم و 3 سال است که پیش گیری نداریم ولی حامله نشدم بعد از مراجعه به پزشک و گرفتن عکس رنگی از رحم وجود چسبندگی لوله های فالوپ را تشخیص دادند ضمنا یک ار آی یو آی و یک بار میکرو انجام دادم که هر دو منفی بود حالا از شما درخواست می کنم بفرمایید چسبندگی لوله ها درمان داره یا نه آیا با لاپاراسکوپی می شه از این امر مطمئن شد لطفا منو راهنمایی بفرمایید.
نوشته شده توسط ناهید (مهمان)
5. 20 آذر 1389,ساعت 12:34:04
سلام 
 
از توضیحات خوبتون متشکرم. 
من دو هفته پیش عمل کیست تخمدان داشتم (کسیت به ابعاد 15 سانتی متر) بعد از عمل به توصیه پزشک باید شکم بند طبی ببندم. الان با وجود اینکه زخم هایم کاملا خوب شده اما زیر خط برش عمل یک توده سفت حدود 1سانتی تشکیل شده که موقع نشستن و بلند شدن اذیتم می کند. از طرفی شکمم هم درد می کند. نمی دانم به خاطر بستن کمربند است یا جراحی. لطفا مرا راهنمای کنید.
نوشته شده توسط This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it (مهمان)
6. 07 اسفند 1389,ساعت 13:39:03
من 23 سال سن دارم 2 سال که ازدواج کردم و 6 ماه پس از ازدواج دچار درد در نواحی زیر شکم و کشاله ران دقیقا" بین این دو فقط در قسمت راست بوده و حتی گاهی به سمت بالاتر از تخمدان کشیده میشد مراجعه به پزشک زیاد داشته اما نتیجه قابل قبولی نداشته و نزدیک 2 ماه است این درد به سمت پشت یعنی پشت لکن فقط سمت راست کشیده شده که درد زیادی داشته اولین سنو هیچ مشکلی نداشته اما دومی نشان دهنده pco در تخمدان راست بوده و حتی اضافه وزن داشته از شما خواهش میکنم به من کمک کنید نظرات دکتره مبنی بر داشتن عفونت لکنی بوده البته تا به حالا اقدام به بارداری نکرده نمی دانم چیکار کنم کمکم کنید منتظر جوابتان می مانم با تشکر
نوشته شده توسط لیلا (مهمان)
7. 05 خرداد 1390,ساعت 12:38:05
سلام .من 27 سال سن دارم و چهار ماه است ازدواج کردم دوره ی عادت ماهیانه من با چند روز عقب و جلو شدن انجام میشه حدود 4 تا 5 روز دیرتر. ولی در دونوبت قبل دو روز قبل از پرید شدنم درد وحشتناکی در ناحیه شکم و رحم احساس کردم که نفس کشیدنم هم به سختی انجام می شد ؟ ایا مشکل حادی دارم؟
نوشته شده توسط منتظر (مهمان)
8. 11 خرداد 1390,ساعت 19:49:29
سلام من قرص كلوميفن مصرف كردم وامروز روز16است كه درد تخمدان ولكه بيني داشتم وپريودي منظم دارم ايا عادي است*
نوشته شده توسط زينب (مهمان)
9. 06 مرداد 1390,ساعت 13:12:59
سلام  
من يك سال پيش براي تشخيص علت ناباروي مورد لاپاروسكوپي قرار گرفتم كه اين موارد ديده شد:رحم به كلدوساك خلفي چسبندگي داشت.يك ميوم ساب سروز شده وجود داشت.روده به كلدوساك خلفي چسبندگي داشت.تخمدان راست:يك كيست ظاهرا لوتئال كه بيوپسي گرفته شد.وloبه خلف رحم چسبندگي داشت. 
در حفره اندومتر ضايعه مشكوك پوليپوئيد در ديواره قدامي كه بيوپسي گرفته شد.اندومتروز خفيف بعلاوه كيست تخمدان چپ 
من طبق نظر پزشك مي بايست براي بادراي iui انجام مي دادم كه به دلايلي آن زمان مقدور نبود.به همين دليل قرار شد كه تا زماني كه اقدام بهiui كنم ازLD استفداه كنم كه تا 2 ماه بيشتر ادامه ندادم .الان 2 ماه است كه در ناحيه تخمدان تخمدان چپ درد دارم آيا دوباره كيست دارم يا آندومتروز پيشرفت كرده ام .آيا بايد سريع بع دكترم مراجعه كنم؟ 
لطفا مرا راهنمايي بفرماييد.
نوشته شده توسط This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it (مهمان)
10. 06 مرداد 1390,ساعت 16:04:49
خداقوت.. دستتون بی بلا ...علمتون وافر...
نوشته شده توسط کوثر (مهمان)


 
Copyright © 2009 Pezeshkanemrooz.com - Email: peyk@pezeshkanemrooz.com