Advertisement
             |
07 آذر 1394 ساعت 02:06
dermatology&beauty
تجهیزات پزشکی


English Arabic French German Italian Japanese Russian Spanish Persian

   
 

درمان درد به وسیله ی ازون  چاپ   ایمیل

برای پزشکان بالینی مولکول ازون می تواند اعجاب آور باشد، با وجود این، باید هنوز توانایی های بالقوه ی آن به طور کامل بررسی شود . مولکول ازون در مبارزه با عفونتهای میکروبی، قارچی و ویروسی از جمله در مبارزه با ایدز، درمان زخم های التیام ناپذیر، آرتریت روماتویید و دیگر انواع آرتریت و انواع مختلف بیماریهای پوستی و بیماریهای دیگر نقش مهمی ایفا می کند. اما در این بخش بحث خود را به نقش ازون در درمان درد محدود می کنیم :

ازون یک مولکول سه اتمی اکسیژن، O3 و با ساختاری متفاوت با ساختار اکسیژن است.وجه تسمیه ی آن ازواژه ی یونانی Ozein به معنای « بوییدن » گرفته شده است. ازون در دمای اتاق گازی بیرنگ است و خصوصیات آن بویی است شبیه بوی پس توفان در ارتفاعات زیاد یا نزدیک دریا . در سطح زمین تراکم آن 0/03ppm تا 04/0 است . در جو زمین ازون در نتیجه ی اثر اشعه ی فرا بنفش و اکسیژن با درجه ی خلوص کامل و با کمک تخلیه ی الکتریکی با برق فشار قوی تولید می شود . ازون پزشکی مخلوطی از اکسیژن و ازون با غلظت های متفاوت است . ازون پزشکی همواره به صورت تازه در محل به وسیله ی مولدهای ویژه و به منظور مصرف و تجویز فوری تولید می شود و دوز واقعی آن به وسیله ی یک پزشک آموزش دیده و مطابق با مورد مجاز پزشکی و شرایط بیمار تعیین می شود .

درمان بیماران با ازون یک رویه ی جدید نیست . نخستین مولد ازون در سال 1857 در آلمان به وسیله ی ورنر زیمنس تولید شدو نخستین گزارش در مورد اثر درمانی ازون در تخلیص خون در سال 1870 به وسیله ی لندر در آلمان منتشر شد . در جریان جنگ جهانی اول ازون به منظور درمان زخم ها ، عارضه ی پای سنگر ( trench foot ) گانگرن و درمان اثرات گاز سمی به کار گرفته شد. همچنین در برلین دکتر آلبرت ولف در سال 1915 از ازون برای سرطان کولون، سرطان سرویکس و زخم بستر استفاده کرد. امروزه پس از 125 سال استفاده از ازون، درمان با آن یک نحوه ی جدید درمان در بسیاری از کشورها ؛ مانند آلمان، فرانسه، ایتالیا، روسیه، رومانی، جمهوری چک، لهستان، مجارستان، بلغارستان، اسراییل، کوبا، ژاپن، مکزیک و در پنج ایالت از ایالات متحده ی آمریکا شناخته شده است . از ازون در جریان جنگ جهانی دوم هم برای درمان زخم های جنگی استفاده ی فراوان به عمل آمد . پس از این، ازون به این جهت معروفیت پیدا نکرده بود که برای تولید مولدهای ازون مواد مقاوم به کار گرفته نمی شد و مقدار واقعی غلظت آن هم هنوز معلوم نبود .

مولدهای سابق ازون یا از نوع مولدهای تولید ازون با پروتوهای فرا بنفش و یا از نوع مولدهای پلاسمایی هستند و با این مولدها غلظت دقیق ازون تولیدی بسیار دشوار بود . امروزه با وجود مولدهای ازون از نوع تخلیه ی جرقه الکتریکی امکان تعیین دقیق غلظت ازون فراهم شده و نیز با ایجاد تغییر در جریان برق و اکسیژن می توان با دقت غلظت ازون تولیدی را تغییر داد .

معلوم شده که درمان با ازون درمانی بسیار بی خطر و عاری از عوارض نامطلوب جانبی است. در « انجمن پزشکی آلمان برای ازون درمانی » در سال 1980 مطالعه ای انجام شد که در آن 644 درمانگر نتایج درمان 384775 بیمار را که برایشان 238/579/5 مورد درمان با ازون تجویز شده بود، یک کاسه کردند. از این عده فقط 40 مورد عوارض جانبی گزارش شده بود که نشان می دهد میزان عوارض جانبی نامطلوب قابل چشم پوشی ( 000007/0 درصد ) است و درمان با ازون به عنوان یکی از مطمئن ترین درمانهای پزشکی توصیف شد .

در بین بیماریهایی که بیماران با درد مراجعه می کنند در بیماریهای ذیل درمان با ازون نتایج بسیار خوب داشته اند : آرتریت روماتویید، لپوس ارتیماتوز سیستمیک ، اسکلرودرمی، پلی میوزیت، فیبرومیوزیت، اسپوندسیلیت آنکیلوزان، استئوآرتریت ( ورم استخوانی – مفصلی ) ، سندرم ریتر، پسوریازیس، آماس سینوویال، نقرس، کوندرو کاسینوز، آرتروپاتی ناشی از پیرو فسفات، پری آرتریت کاسیفیه، تاندینیت کاسیفیه، کاسینوز و پرولاپس دیسک بین مهره ای . در « درمانگاه درد » اوستکوآرتریت زانو تزریق در نقاط تحریک برای درمان درد فیبرومیالژی / درد میوفاشیال و پرولاپس دیسک بین مهره ای یا دیسک لغزنده با موفقیت را درمان
کرده ایم .

طرز تجویز ازون

برای تجویز ازون روشهای متفاوتی وجود دارد ؛ مانند استنشاق مخلوطی از ازون، اکسیژن، یا مخلوطی از ازون و هوا، تزریق ازون از طریق رکتوم یا واژن، درمان با آب ازون دار ( به صورت آشامیدن آب ، پانسمان زخم ها یا جراحات و غیره ) ، انتقال خون ازون دار، به کار گیری روغن ازون دار و مانند این ها . روش تجویز به نوع و محل بیماری بستگی دارد . اما ما برای درمان انواع متفاوت درد از تزریق فقط گاز ازون با غلظت های متفاوت استفاده می کنیم . مولکول ازون پایدار نیست و نیم عمر آن فقط 2 دقیقه است. بنابراین پس از 20 دقیقه فقط نیمی از ازون اولیه باقی می ماند و بقیه تبدیل به اکسیژن می شوند . افزایش دما نیم عمر ازون را کاهش می دهد. برای تزریق ازون همیشه ازون تازه در محل تهیه شده و بلافاصله تجویز می شود. برای تزریق ازون فقط از سرنگ های مقاوم در برابر ازون باید استفاده شود . مورد عدم تجویز درمان با ازون بسیار محدود است و عبارت اند از : خونریزی فعال در هر محل از بدن، بارداری وپرکاری فعال تیرویید .

ساز و کارهای اثر ازون متعددند. بخش بزرگی از عمل ازون ناشی از اتم فعال اکسیژن آزاد شده در نتیجه ی شکسته شدن مولکول ازون است. ازون علاوه بر عمل میکروب کشی، قارچ کشی و ویروس کشی که دارد سوخت و ساز سلولی را هم فعال
می کند؛ دستگاه ایمنی را تعدیل می نماید و آنتی اکسیدان ها و برداشت و پاکسازی رادیکالهای بدن را افزایش داده و فعال می کند . برای درمان درد، ساز و کارهای متفاوت دیگری هم دخالت دارند ، ازون جریان خون را تقویت می کند ؛کلامپینگ و گویچه های سرخ خون را کاهش می دهد یا حذف می کند . انعطاف پذیری آن به موازات توان حمل اکسیژن محفوظ می ماند ( به علت تحریک 3 و 2 دی فسفوگلیسرات ) و رساندن به بافت ها افزایش می یابد زیرا با تجویز ازون افزایش جزیی در فشار خون حاصل و ویسکوزیتی خون کاهش می یابد . همچنین ازون پلاک های سرخرگی را اکسیده و امکان برداشته شدن تکه های تولید شده از پلاک و جلوگیری از بسته شدن عروق را فراهم می نماید . همه ی این اعمال ازون منجر به افزایش اکسیژن آزاد شده در بافت های بیمار می شوند. با تجویز ازون تشکیل واسطه های آماسی مانند پروستاگلاندین های مختلف هم کاهش می یابد و به این ترتیب ازون عمل ضد آماسی هم دارد .

در مورد پرولاپس دیسک بین مهره ای ( یا دیسک لغزندهslipped disc ) ساز و کارهای دیگری عمل می کنند . دیسک بین مهره ای از نوکلئوس پولپوزوس پر شده که ماده ای ژله مانند است و آب را در خود نگاه می دارد ( 90 درصد از ماده ی دیسک آب است ) . وقتی ازون در دیسک تزریق شود پل های پروتئوگلیکان در ماده ی ژله مانند دیسک در هم شکسته می شوند و دیگر نمی توانند آب را در خود نگهداری کنند. در نتیجه دیسک چروکیده و مومی می شود و این کاری معادل دیسککتومی با جراحی است و از این رو این عمل را دیسککتومی با ازون ، یا اوزونوکلئولیزیس ( Ozonucleolysis ) می نامند . در مجلات جراحی اعصاب منتشر شده عنوان شده که تا 85 درصد عمل های جراحی دیسک با این مداخله ی غیر جراحی اجتناب پذیرند . میزان موفقیت این عمل 88 درصد و قابل مقایسه یا دیسککتومی جراحی ( 90-50 درصد ) است . عوارض آن به نحو قابل توجهی کم و بسیار کمتر از عوارض عمل جراحی است .

ازون در عرصه های گوناگون پزشکی – بویژه در درمان دردها،نقش مهمی داشته و به تدریج معروف می شود. تغییرات جدید تر در تکنیک ها و موارد تجویز ازون در نشریات علمی به صورت روزافزون درباره ی پزشکی وجانوری انجام می شود که نشان می دهد ازون درجامعه پزشکی بیشتر پذیرفته شده و به تدریج معروف تر هم می شود .

دکتربهرام نادری نبی

متخصص طب سوزنی

نوشتن نظر
نام:
ايميل:
نظر:

كد:* Code


بيننده: 3275

نظرات (10)
1. 16 آبان 1389,ساعت 16:04:41
طرز کار با دستگاه اب ازون ساز چطوریه ما تو خونمون داریم .یکی میگه 20دقیقه شلنگ باید تو یه لیوان اب باشه و.....یکی 10دقیقه و....مصرف روزانه؟؟؟
نوشته شده توسط پورحسن (مهمان)
2. 31 ارديبهشت 1390,ساعت 17:34:47
با سلام  
احتراما به اطلاع می رسانم ، در خصوص تازه ترین پیشرفتهای کاربرد اکسیژن فعال در ایران در جهت درمان در صورت تمایل به همکاری با اینجانب مکاتبه فرمائید  
 
 
با تشکر  
وحید میرزاآقایی
نوشته شده توسط وحید میرزاآقایی (مهمان)
3. 31 ارديبهشت 1390,ساعت 17:52:06
با سلام  
در صورت تمایل ، در خصوص تازه ترین پیشرفتهای کاربرد اکسیژن فعال ( ازن ) و شیوه استفاده در ایران در زمینه درمان ، ضد عفونی و صنعت همکاری و مشاوره رایگان با شماره تلفن 66593601 تماس حاصل فرمائید 
 
با تشکر  
وحید میرزاآقایی
نوشته شده توسط وحید میرزاآقایی (مهمان)
4. 14 فروردين 1391,ساعت 15:38:13
سلام  
توی گرگان ازون درمانی میش انجام داد ان مرکز رو معرفی کنید09112735421
نوشته شده توسط علی ندری (مهمان)
5. 11 دی 1391,ساعت 15:01:03
I'm imrpessed you should think of something like that
نوشته شده توسط This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it (مهمان)
6. 12 دی 1391,ساعت 12:36:01
fPXNIe udouwmvwcola
نوشته شده توسط This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it (مهمان)
7. 12 دی 1391,ساعت 19:16:44
8E5et5 , [url=http://kawftrgtojvo.com/]kawftrgtojvo[/url], [link=http://vgqkixdgmxbq.com/]vgqkixdgmxbq[/link], http://wewtfveblkay.com/
نوشته شده توسط This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it (مهمان)
8. 14 دی 1391,ساعت 01:35:00
EiSI09 lmkkbgozfspp
نوشته شده توسط This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it (مهمان)
9. 16 فروردين 1392,ساعت 03:30:25
سلام سایت شما بانک هک شد  
به من ایمیل بزنید بگم چی کار کنید
نوشته شده توسط This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it (مهمان)
10. 19 بهمن 1393,ساعت 17:34:27
مفید بود
نوشته شده توسط علی اکبر توفیقی (مهمان)
 
Copyright © 2009 Pezeshkanemrooz.com - Email: peyk@pezeshkanemrooz.com